Jak radzić sobie z zazdrością w związku?

Czy zazdrość może działać pozytywnie? Jak sprawić, by uczucie to nie szkodziło? Jak radzić sobie z zazdrością? Podpowiadamy!

U podstaw zazdrości w związkach leży niska samoocena. Kiedy nie czujesz się pewny siebie lub nie czujesz, że zasługujesz na miłość partnera, przenosisz te niepewności na swojego partnera. Są to ograniczające przekonania – fałszywe przekonania na temat nas samych i naszej prawdziwej natury, które nas powstrzymują. Kiedy nauczysz się zastępować je przekonaniami wzmacniającymi i pewnością siebie, nauczysz się, jak przestać być zazdrosną.

Z czego wynika zazdrość w związku?

Zazdrość może wynikać z innych przyczyn. Jeśli Twój partner nadwyrężył Twoje zaufanie, możesz zacząć odczuwać zazdrość, gdy rozmawia z osobą płci przeciwnej lub nawet wychodzi z przyjaciółmi. To prawda, że na zaufanie trzeba sobie zapracować, ale prawdopodobnie Twoja zazdrość nadal wynika z braku poczucia bezpieczeństwa, który został sprowokowany przez działania partnera.

Jeśli jesteś zazdrosny o sukcesy swojego partnera, być może istnieje niezdrowy element rywalizacji, który należy wyeliminować, albo musisz przyjrzeć się temu, jak się czujesz z własnymi osiągnięciami. Jednak w każdym z tych scenariuszy ostatecznie przenosisz swoją niepewność na partnera – a to właśnie na niego trzeba zwrócić uwagę.

NEGATYWNE SKUTKI ZAZDROŚCI W ZWIĄZKACH

Jak zazdrość wpływa na romantyczne związki? Jest ona sprzeczna z 5 Dyscyplinami Miłości – uniwersalnymi zasadami budowania ufnego, zdrowego związku. Dyscyplina bezwarunkowej miłości i współczucia staje się niemożliwa do utrzymania, ponieważ zazdrość upośledza twoją zdolność do kochania bez barier. Niemożliwe jest również bycie naprawdę wrażliwym, gdy zazdrość jest problemem – a wrażliwość jest kolejnym warunkiem wstępnym namiętnego i pełnego miłości związku. Jeśli nie potrafisz nauczyć się, jak nie być zazdrosną w związku, nigdy nie połączysz się ze swoim partnerem na głębokim, szczerym poziomie.

Zazdrość – czy zawsze szkodzi relacji?

Zazdrość tworzy też napięcie w związku. Gdy jesteś stale podejrzliwy, partner może nie być całkowicie otwarty w obawie przed rozpaleniem Twojej zazdrości. Nawet jeśli nie robi nic złego, zazdrość przyćmiewa rozeznanie i trudno odróżnić prawdę od zwykłych podejrzeń.

Nie możesz dać swojemu partnerowi swobody życia, gdy jesteś zazdrosny, ani nie możesz czuć się naprawdę wolny, by żyć własnym życiem, gdy masz do czynienia z zazdrosnym partnerem. Zazdrość może wkradać się we wszystkie sfery życia, sprawiając, że trudno jest się czymkolwiek cieszyć. 

Kwestie łóżkowe to również kwestia niezwykle ważna. Pamiętaj, by nie zapominać o spontaniczności – sztuczne penisy, akcesoria BDSM i dildo z przyssawką to świetny sposób, by zaskoczyć partnera. 

To napięcie może mieć wpływ na zdrowie fizyczne, emocjonalne i psychiczne obojga partnerów. Przewlekły stres może zwiększać ryzyko nadciśnienia i problemów z sercem, obniżać odporność organizmu, a nawet skracać życie. Brak radości odczuwanej w związku może przerodzić się w niepokój i depresję. Badania wykazały nawet, że zazdrość w związkach negatywnie wpływa na zaangażowanie w związek – co jest efektem odwrotnym do zamierzonego przez zazdrosnego partnera. 

Gdy zazdrość w pełni panuje nad partnerstwem, żadna ze stron nie rozwija się dobrze. A jeśli nie nauczysz się, jak przestać być zazdrosnym, możesz na dobre oddalić swojego partnera.

Artykuł sponsorowany