Zachowania seksualne, a androstadienon

Większość chemicznych mediatorów pobudzenia seksualnego u ludzi zostaje wciąż w dużym stopniu niescharakteryzowana. Jednak badanie komunikacji seksualnej ma decydujące znaczenie dla zrozumienia zachowań seksualnych i mechanizmów ewolucyjnych ludzkości. Rozpatrzmy tutaj badanie nad substancją o wzgorze 4,16-androstadien-3-on (AND) jako jednym z męskich feromonów. Wspomniany eksperyment popiera teze o fizjologicznym efekcie AND na Rna (opór w nosowych drogach oddechowych) u kobiet, jak i ocenę przez przednią rynomanometrii (miara ewaluacji drożności nosowej). Okazało się, że w fazie owulacji, zwiększa się u kobiet powierzchnia małżowiny nosowej powodując wzrost RNA, tak że nawet śladowe ilości AND (4,16-androstadien-3-onu) wpływają na kontrolę neuroendokryną mózgu, regulują RNA, a tym samym wpływają na fizjologię i zachowanie seksualne. To fascynujące odkrycie dostarcza dowodów na wpływ naturalnych informatorów biologicznych w komunikacji u ludzi, które zostało w dużym stopniu zaniedbywane ze względu na ich nieświadomą percepcję i ukrytą naurę działania. W związku z tym semiochemiczna komunikacja między ludźmi w ewolucji ma charakter plejzmorficzny (dziedziczny; wykształcony).

Źródło:
Mazzatenta A., De Luca C., Di Tano A., Cacchio M., Di Giulio C., Pokorski M., „Swelling of Erectile Nasal Tissue Induced by Human Sexual Pheromone” Narodowa Biblioteka Medyczna USA.

Poszukujesz feromonów zawierających androstadienon?
Sprawdź nasze pozostałe artykuły o feromonach i dowiedz się jak można wykorzystać ich działanie, aby skutecznie kusić, uwodzić i zyskiwać sympatię ludzi. Zobacz również najpopularniejsze feromony na rynku, takie jak BeMine czy Love&Desire Premium Edition.